Azərbaycanla sülh prosesində irəliləyişin Ermənistanın BB- kredit reytinqinə müsbət təsir göstərə biləcəyi bildirilir
“Fitch Ratings” agentliyinin proqnozlarına əsasən, neft hasilatının pik səviyyəsinə çatması fonunda Azərbaycanda 2026–2027-ci illərdə iqtisadi artım 3 faizdən aşağı qalacaq.
PostNews xəbər verir ki, bu məlumat “Fitch Ratings” agentliyi tərəfindən təqdim olunub.
“Fitch”in EMEA suveren reytinqləri üzrə direktoru Arvind Ramakrişnan bildirib ki, 2025-ci il üzrə Azərbaycanın dövlət borcu ÜDM-in 20%-dən bir qədər çoxu olub. Bu göstərici 30%-lik hədddən xeyli aşağıdır və ölkənin maliyyə sabitliyi ilə bağlı narahatlıqlar yaratmır.
Ramakrişnanın sözlərinə görə, son illərdə neft hasilatı pik həddə çatıb, qaz hasilatı isə yaxın perspektivdə maksimum səviyyədə ola bilər. Nəticədə 2025-ci ildə neft sektoru 2,7% zəifləyib, neftə əsaslanan qeyri-xammal iqtisadiyyat isə 1,6% artıb. Bu isə ümumi iqtisadi artımın 1,4% səviyyəsində olmasına səbəb olub ki, bu göstərici hökumətin (3%) və “Fitch”in (1,8%) proqnozlarından aşağıdır.
“Fitch” bildirir ki, 2026–2027-ci illərdə iqtisadi artım mülayim sürətlənəcək, lakin yenə də 3%-dən aşağı qalacaq və artım əsasən qeyri-xammal sektoru hesabına təmin olunacaq. Güclü xarici balans ölkəyə maliyyə çevikliyi verir, mövcud siyasət isə etibarlı xarici ehtiyatları qoruyur və makroiqtisadi disbalansların məhdudlaşdırılmasını dəstəkləyir.
Agentlik qeyd edir ki, Azərbaycan ‘BBB’ reytinqinə malik suveren ölkələr arasında ən aşağı dövlət borcu göstəricisinə sahibdir.
“Fitch” iqtisadi siyasətin və institusional potensialın gücləndirilməsini, enerji sektorundan gəlirlərin artırılmasını, mülayim siyasətin qorunmasını və struktur islahatların uğurla həyata keçirilməsini reytinqin müsbət təsiri üçün əsas amillər kimi vurğulayır.