2026-cı ildə Azərbaycanda kreditləşmə 2025-ci ilin səviyyəsinə uyğun artacaq
“S&P Global Ratings” agentliyi Azərbaycanda kreditləşmənin 2026-cı ildə 2025-ci ilin göstəricilərinə uyğun olaraq təxminən 12% artacağını proqnozlaşdırır.
PostNews xəbər verir ki, hesabata görə, bu proqnoz neft qiymətlərinin aşağı düşəcəyi ehtimalını əks etdirir. Analitiklər qeyd edirlər ki, 2021–2024-cü illər ərzində illik orta kredit artımı 18% təşkil edib və tarixən kredit artımı neft qiymətlərinin dinamikası ilə sıx bağlı olub.
Agentliyin proqnozuna görə, mövcud inflyasiyanı nəzərə alaraq, 2026-cı ildə mənzil qiymətləri 5–6% artacaq. Hesabatda həmçinin vurğulanır ki, Azərbaycanda özəl sektorun borc yükü tərəfdaş ölkələr arasında ən aşağı səviyyədədir: əhali borcunun ÜDM-ə nisbəti 15%, korporativ borc isə 11% təşkil edir.
Mərkəzi Bankın məlumatına görə, 1 dekabr 2025-ci il vəziyyətinə bankların kredit portfeli 29,68 milyard manat (17,46 milyard ABŞ dolları) olub. Bunun içində: